Dla tych, którzy cenią profesjonalizm

Infrastruktura sieciowa

infrastruktura
Infrastruktura sieci odnosi się do sprzętu i oprogramowania. Czyli zasobów, które umożliwiają łączność z siecią, komunikację, działalność i zarządzanie siecią przedsiębiorstwa. Infrastruktura sieciowa zapewnia ścieżkę komunikacyjną dla m.in. usług między użytkownikami, procesów, aplikacji, usług pochodzących z sieci zewnętrznych (Internetu).
Najprostsza forma infrastruktury sieciowej zazwyczaj składa się z jednego lub więcej komputerów, sieci lub połączenia internetowego, węzła łączącego zarówno komputery między sobą jaki różne systemy względem siebie. Do kontroli lub ograniczenia dostępu między systemami oraz regulacji przepływu informacji wykorzystywany jest przełącznik sieciowy który zastępuje koncentrator w obsłudze protokołów sieciowych określających w jaki sposób systemy komunikują się ze sobą. Aby zapewnić samą komunikację z innymi systemami za pośrednictwem połączenia sieciowego wymagany jest z kolei router, który pełni rolę mostu sieciowego i w zasadzie zapewnia wspólny język dla wymiany danych, zgodnie z zasadami danej sieci.
Infrastruktura sieciowa jest zazwyczaj częścią infrastruktury IT, można ją znaleźć w większości środowisk IT w przedsiębiorstwach i organizacjach. Infrastruktury sieciowe mogą być otwarte lub zamknięte. Na przykład takie jak otwarta architektura sieci Internet lub zamknięta struktura prywatnej sieci wewnętrznej. Mogą wykorzystywać sieci przewodowe lub bezprzewodowe, lub kombinację obu.
Typowa Infrastruktura sieciowa obejmuje:
Sprzęt sieciowy:
Routery
Przełączniki
Karty LAN
Acces point’y
Okablowanie
Firewalle fizyczne
Oprogramowanie sieciowe:
Operacje sieciowe oraz zarządzanie
Systemy operacyjne
Firewalle wirtualne
Aplikacje zabezpieczeń sieci
Aplikacje monitorujące
Aplikacje diagnostyczne
Usługi sieciowe:
Linia T-1
DSL
Łączność satelitarna
Protokoły sieci bezprzewodowej
Adresowanie IP
Internet sam w sobie jest bardziej zaawansowaną infrastrukturą sieciową skupiającą systemy dostępu do globalnej sieci. Zawiera informacje na temat różnych systemów i pozwala na dostęp do nich za pomocą adresów internetowych znanych także jako adresy URL z wykorzystaniem standardów internetowych i protokołów.
Sieci Intranetowe są podobne do światowego Internetu, ale działają na zamkniętej infrastrukturze sieciowej dostępnej tylko dla wewnętrznych użytkowników. Zwykle składają się z centralnego magazynu danych – jednego lub więcej serwerów – a także z okablowania Ethernet, punktów dostępu bezprzewodowego, routerów, przełączników jak i pojedynczych komputerów z dostępem do centralnego magazynu danych. Poszczególne komputery łączą się z siecią za pośrednictwem okablowania fizycznego lub dostępu bezprzewodowego. Routery i przełączniki określają jaki poziom dostępu ma być zapewniony oraz działają na zasadzie kierujących ruchem do serwerów znajdujących się w wewnętrznych centrach danych. Dzięki tym urządzeniom dane przesyłane z komputerów znajdą swoje miejsce przeznaczenia.

Comments are closed.

 • ramsdatalogocien

 • Rams Data SP Z O.O.

  Adres
  ul. Sęczkowa 27e
  03-986 Warszawa

  Telefon
  tel./faks +48 22 671 24 89
  tel. Kom +48 607 87 17 66

  E-mail
  kontakt@ramsdata.com.pl

 • Contact (English)

  Address
  Sęczkowa 27e street
  03-986 Warsaw, Poland

  Phone
  phone/fax: +48 22 671 24 89
  mobile: +48 607 87 17 66

  E-mail
  kontakt@ramsdata.com.pl